marți, 23 iunie 2026

Publicat la 6/23/2026 01:46:00 p.m. de

Fado portughez, în această seară, la Mediaș. Orgelsommer Mediaș și FITS aduc pe scenă spectacolul „Fado care ne leagă”

Mediașul găzduiește în această seară, de la ora 20:00, un eveniment muzical deosebit, organizat de Orgelsommer Mediaș în parteneriat cu Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS). Publicul este invitat la concertul „Fado care ne leagă” („Fado entre Nós”), susținut de Fado ao Centro, alături de artiștii portughezi Carolina Pessoa și Luís Travassos.


Spectacolul promite o experiență rară și intimă, în care muzica fado devine un spațiu al emoției împărtășite. Între momente de tăcere pline de semnificație și acorduri încărcate de tradiție, fiecare artist își dezvăluie identitatea și sensibilitatea prin interpretări solo, pentru ca apoi vocile lor să se întâlnească într-un dialog muzical profund și autentic.
„Fado care ne leagă” este mai mult decât un concert. Este o invitație la introspecție și comuniune, o celebrare a esenței fado-ului și a puterii sale de a emoționa, de a uni și de a rămâne în sufletele celor care îl ascultă. Dorul, sensibilitatea și adevărul fiecărui cântec se împletesc într-o narațiune muzicală în care timpul pare să încetinească.

Pe scenă vor urca:
  • Carolina Pessoa – solist vocal;
  • Luís Travassos – solist vocal;
  • Luís Barroso – chitară portugheză;
  • Hugo Martins – chitară clasică.
Concertul are o durată de aproximativ o oră și este oferit publicului medieșean de Festivalul Internațional de Teatru Sibiu.
Biletele pot fi achiziționate la intrare, în seara evenimentului. Prețul este de 50 de lei pentru adulți și de 40 de lei pentru elevi, studenți și pensionari. Posesorii de abonamente pentru stagiunea Orgelsommer Mediaș 2026 beneficiază de intrare liberă.
Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/23/2026 01:34:00 p.m. de

Denisa Mărcuș și Lorenzo Cătană, final de cantonament în Portugalia

Doi tineri cicliști de la CSM Mediaș, Denisa Mărcuș și Lorenzo Cătană, au fost convocați de Uniunea Europeană de Ciclism la un stagiu internațional de pregătire. Acesta s-a desfășurat în Portugalia, în perioada 8-23 iunie 2026. 


Cei doi sportivi, care concurează la categoria U17, au fost selectați în urma rezultatelor obținute și a evoluțiilor avute în competițiile de profil. „O nouă confirmare a valorii ciclismului medieșean. Sportivii Denisa Mărcuș care evoluează la U17 Feminin și Lorenzo Cătană de la U17 Masculin, au fost convocați de către Uniunea Europeană de Ciclism pentru a participa la un cantonament internațional de pregătire desfășurat în Portugalia, în perioada 8-23 iunie 2026. Prezența celor doi sportivi în acest program de pregătire reprezintă o recunoaștere a rezultatelor obținute și a muncii depuse alături de antrenorii secției de ciclism a CSM Mediaș. Felicitări, Denisa și Lorenzo! Mult succes în continuare și cât mai multe performanțe în tricoul CSM Mediaș! se arată într-o postare a clubului medieșean. 
La finalul cantonamentului internațional de pregătire desfășurat în Portugalia, sportiva Denisa Mărcuș a participat la competiția „Anadia International XCO”, unde a obținut un excelent loc 4 la categoria U17 Feminin. 
Rezultatul confirmă munca, seriozitatea și progresul realizat în cadrul pregătirii desfășurate în această perioadă și reprezintă o nouă performanță importantă pentru ciclismul medieșean. Felicitări, Denisa, pentru acest rezultat și mult succes în competițiile următoare”, mai spun reprezentanții clubului medieșean.
Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/23/2026 01:29:00 p.m. de

Se toarnă covor asfaltic. Zilele acestea se lucrează pe 3 străzi din cartierul Vitrometan

Lucrările de reabilitare și modernizare a străzilor Libertății, Câmpeni și Arieș, din cartierul Vitrometan, se apropie de finalizare. După intervențiile efectuate anterior pentru modernizarea rețelelor de apă și canalizare, s-a trecut la refacerea carosabilului, a trotuarelor și a spațiilor verzi. Pe strada Câmpeni a fost deja turnat stratul de uzură, iar în prezent se desfășoară lucrări de asfaltare pe strada Libertății.
 
 
În primăvara acestui an, Primarul Gheorghe Roman s-a întâlnit cu locuitorii cartierului Vitrometan, de pe străzile Arieș, Libertății și Câmpeni. Edilul a dorit să îi anunțe pe aceștia că programul de modernizarea a cartierului continuă și în acest an și că vor începe lucrările pe cele trei străzi. „În primăvara acestui an m-am întâlnit cu medieșenii care locuiesc în cartierul Vitrometan, mai exact pe străzile Libertății, Câmpeni și Arieș. Cu prilejul acestei întâlniri am propus un program de refacere a infrastructurii rutiere, de amenajare a unor locuri de parcare și nu în ultimul rând, de refacere a trotuarelor”, spune Primarul Gheorghe Roman.
 
În derulare
 
În prezent, lucrările de reabilitare și modernizare a străzilor Libertății, Câmpeni și Arieș au intrat în linie dreaptă. Pe cele trei artere din cartierul Vitrometan s-a intervenit anterior în cadrul programului de modernizare a rețelelor de apă și de canalizare. Ulterior, s-a trecut la refacerea carosabilului, a trotuarelor și a zonelor verzi. Astfel, a fost turnat deja stratul de uzură pe strada Câmpeni, iar în prezent se toarnă asfalt pe strada Libertății. „În prezent, lucrările sunt în derulare și ne-am apropiat de etapa cea mai așteptată a acestei lucrări și anume aceea de turnare a covorului asfaltic. Mă bucură faptul că oamenii au avut înțelegere și încredere. Nu pot decât să fac promisiunea că, pe etape, vom interveni în cât mai multe locuri din oraș și vom reface infrastructura rutieră, vom amenaja locuri de parcare și vom reface trotuarele”, mai spune edilul-șef al municipiului de pe Târnava Mare.
 
Pe toate străzile
 
Programul de modernizare a rețelelor de apă și de canalizare derulat de municipalitate a afectat serios sistemul rutier pe străzile pe care s-au făcut intervenții. În aceste condiții, prioritatea administrația publice locale o reprezintă refacerea carosabilului, a trotuarelor și a zonelor verzi. În cartierul Vitrometan au avut loc ample lucrări de modernizare a rețelelor de canalizare pluvială. Acestea s-au desfășurat pe un număr de 20 străzi, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Reabilitarea rețelelor de canalizare pluvială a avut loc în paralel cu reabilitarea rețelelor de canalizare menajeră și alimentare cu apă acolo unde a fost cazul, prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020. La finalizarea lucrărilor de apă și canalizare, pe fiecare stradă în parte se va trece la turnarea de covor asfaltic, reabilitarea trotuarelor, dar și realizarea de locuri de parcare.
Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/23/2026 01:22:00 p.m. de

Promoția 2026 la Școala Postliceală Auxila Mediaș. Curs festiv presărat cu emoții, lacrimi și momente de bucurie

La sfârșitul săptămânii trecute, absolvenții din acest an ai Școlii Postliceale Auxila Mediaș, au luat parte la cursul festiv, unul presărat cu emoții, lacrimi și momente de bucurie. S-a strigat pentru ultima dată catalogul, s-au dat premii, au fost surprize, iar final absolvenții au depus jurământul profesiei de asistent medical. De asemenea, cei mai implicați elevi în activitățile de voluntari au fost premiați.
 

 
Absolvenţii promoţiei 2026 de la Şcoala Postliceală Auxila Mediaș și-au luat la revedere de la cursuri, profesori și colegi. Festivitatea de absolvire a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la Restaurantul Serenity, în prezenţa Inspectorului Școlar Attila Csiki, a medicului Edvin Vaso, Șeful Secției de Obstetrică-Ginecologie a Spitalui Mediaș, a cadrelor didactice, a familiilor și a altor invitați.
 
Premii pentru absolvenți



 
Cea de-a zecea promoție a Școlii Postliceale Auxila cu specializările Asistent Medical Generalist și Asistent Medical de Farmacie, a avut parte de momente emoționante. Totodată, au fost premiați mai mulți absolvenți pentru implicarea de care au dat dovadă în acțiunile de voluntariat. „Fiecare dintre noi știe ce a însemnat să ajungă aici. Unii au venit direct de la muncă, alții am alergat între familie, copii, casă și școală, iar alții poate au avut momente în care s-au întrebat dacă mai are sens să continue. Și totuși am continuat și cred că asta merită apreciat. În acești ani am învățat multe despre medicamente, tratamente, îngrijirea pacienților și responsabilitatea pe care o avem față de oameni, dar cred că am învățat și ceva la fel de important, faptul că putem mai mult decât credem și că perseverența ne duce mai departe chiar și atunci când pare greu. Vreau să le mulțumesc profesorilor noștri pentru răbdare, profesionalism și pentru tot ceea ce ne-au învățat” spune Andreea Covaci, cea care a vorbit în numele absolvenților din acest an.
 
A zecea promoție
 
Elevii de la specializările „Asistent medical generalist” şi „Asistent medical de farmacie” au răspuns prezent pentru ultima oară și au depus jurământul. Promoția 2023-2026 este a zecea din istoria Școlii Postliceale Auxila Mediaș. „Este a zecea promoție a școlii noastre. Ne bucurăm că, iată, o nouă serie de absolvenți la cele două specializări, Asistent medical de farmacie și Asistent medical generalist, a ajuns la final. Așa cum s-a văzut, a fost o zi încărcată de emoții, o zi în care ne-am bucurat împreună, o zi în care invitații noștri și invitații absolvenților noștri s-au bucurat alături de noi, pentru că, iată, o nouă promoție a ajuns la final” a explicat Viorel Pasc, Directorul Școlii Postliceale Auxila Mediaș.
 
Continuă înscrierile

La începutul lunii iunie s-au deschis înscrierile la Școala Postliceală Auxila Mediaș. Unitatea de învățământ pune la dispoziție 84 locuri celor care își doresc o carieră în domeniul medical. Școala le oferă viitorilor săi elevi, un număr de două specializări, „Asistent medical generalist”, respectiv „Asistent medical de farmacie”. Pentru ambele specializări, durata cursurilor este de trei ani. Admiterea se va face pe bază de concurs de dosare și interviu. Ocuparea locurilor se va face în ordine descrescătoare, calculând media generală din anii de liceu. Actele se prezintă în original, nu este necesară legalizarea niciunui act. Documentele se completează la școală, în aplicația dedicată și se semnează electronic în fața unui membru al comisiei de înscrieri. „Am demarat procesul de înscriere la Școala Postliceală Auxila, pentru anul școlar 2026-2027 la specializările Asistent medical generalist și Asistent medical de farmacie. Înscrierile se fac la sediul școlii din strada Metanului numărul 1, de luni până vineri, între orele 9:00 și 17:00. Conform legii învățământului preuniversitar 198/2023 la școala postliceală se pot înscrie, absolvi și ulterior profesa absolvenți de liceu cu sau fără diplomă de bacalaureat. Durata cursurilor este de 3 ani” mai spune Viorel Pasc.
Continuare
    Trimite prin e-mail

luni, 22 iunie 2026

Publicat la 6/22/2026 03:55:00 p.m. de

10 ani de mandat. 10 ani în care Mediașul a trecut de la proiecte pe hârtie la realizări concrete

În urmă cu zece ani, când Gheorghe Roman a preluat mandatul de primar al municipiului Mediaș, administrația locală și-a asumat o schimbare de direcție: dezvoltarea orașului prin investiții și atragerea fondurilor europene și guvernamentale. Astăzi, la împlinirea unui deceniu de mandat, bilanțul arată amploarea acestei transformări, arartă într-un comunicat Primăria Mediaș.


În perioada 2016–2026, în municipiul Mediaș investițiile finalizate sau în derulare însumează valoarea totală de 567.071.781,21 lei, dintre care aproximativ 69% au fost finanțate din fonduri europene nerambursabile. „Este cea mai consistentă etapă investițională din istoria recentă a orașului, iar peste 85% din valoarea investițiilor a fost realizată în intervalul 2022–2026, odată cu implementarea proiectelor majore pregătite în primii ani ai mandatului.”, transmite Primăria Municipiului Mediaș.
Încă din primul mandat, administrația locală și-a construit strategia pe identificarea surselor de finanțare și pregătirea proiectelor eligibile.
Am preluat funcția de primar al municipiului Mediaș în urmă cu 10 ani, într-o perioadă în care în Mediaș se vorbea foarte puțin despre fonduri extrabugetare, motiv pentru care localități din jurul Mediașului au profitat de acele oportunități și au început să se dezvolte.
Pentru mine a fost clar, încă de la începutul primului mandat, că fără atragerea de fonduri europene și guvernamentale municipiul Mediașul nu se poate moderniza.
Astfel că, încă de la început am format o echipă serioasă cu care, în cei 10 ani, am reușit să promovăm proiecte de peste 500.000.000 lei, care se regăsesc în infrastructura școlară, în Spitalul Municipal Mediaș, în lucrările de modernizare a rețelelor de apă și canalizare, de refacere a infrastructurii rutiere, de construire a unor locuințe sociale, etc. 
Conștient fiind de faptul că în Mediaș trebuie să se mai realizeze multe investiții până când orașul va arăta așa cum ne dorim cu toții, pentru perioada următoare, avem în derulare proiecte de peste 1 miliard lei. Aceste investiții se regăsesc în: varianta ocolitoare a municipiului Mediaș; zonă de promenadă pe malul Târnavei; un depou nou al S.C. Meditur S.A.; parc de aventură în zona Hanului Greweln.
Fiind o perioadă a bilanțului, nu pot decât să le mulțumesc tuturor medieșenilor care, pe parcursul acestor ani, mi-au fost alături, au avut încredere în mine, iar prin mesajele transmise, mi-au dat puterea, energia de a munci împreună cu colegii mei, pentru Mediaș
.”  a declarat 
Gheorghe Roman, primarul municipiului Mediaș.
 



Rezultatele acestei strategii sunt vizibile în toate domeniile importante pentru comunitate. Au fost modernizate cartiere întregi - Moșnei, Aurel Vlaicu/Aviației, Gloria, După Zid, Vitrometan și zona centrală - (Străzile I C Brătianu, Christian Schesaeus, Pictor Theodor Aman, Michael Weiss etc), reabilitate și extinse rețelele de apă și canalizare menajeră și pluvială, modernizat transportul public prin introducerea autobuzelor electrice și dezvoltarea infrastructurii aferente, create facilități pentru dezvoltarea industrială, reabilitate unități de învățământ și dotate cu echipamente digitale, modernizat Spitalul Municipal Mediaș și Policlinica, dezvoltate proiecte sociale, prin construirea de blocuri și nu numai, dedicate persoanelor vulnerabile.

În același timp, investițiile au vizat eficiența energetică, iluminatul public, amenajarea de noi locuri de parcare, modernizarea parcurilor și locurilor de joacă, precum și implementarea unor proiecte de mediu, precum insulele ecologice digitalizate și centrul de colectare prin aport voluntar.






Cunoscând faptul că mai este mult de muncă până când Mediașul va arăta așa cum ne dorim cu toții să arate și privind spre viitor, administrația locală are depuse spre finanțare proiecte în valoare totală de 1.237.115.315 lei, care includ investiții strategice precum varianta ocolitoare a municipiului, promenada de pe malul Târnavei Mari, dezvoltarea unor noi zone de agrement și continuarea modernizării infrastructurii publice.
La zece ani de la preluarea mandatului, bilanțul vorbește prin fapte: sute de milioane de lei investiți, proiecte finalizate, proiecte în derulare, finanțări europene atrase și o direcție de dezvoltare care continuă. Dincolo de cifre, aceste investiții înseamnă un oraș mai modern, servicii publice mai bune și o calitate a vieții în continuă creștere pentru locuitorii Mediașului.
Pentru Gheorghe Roman, dezvoltarea orașului a însemnat, înainte de toate, o colaborare permanentă cu medieșenii și cu echipa administrației locale: “Mi-am dorit un Mediaș de care toți să fim mândri, un oraș cald în care investițiile să crească confortul și mulțumirea medieșenilor.“
Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/22/2026 03:44:00 p.m. de

Mediașul și-a modernizat transportul public printr-un proiect de peste 18,5 milioane de lei finanțat prin PNRR

Cinci troleibuze cu emisii zero și un autobuz nepoluant au intrat în dotarea municipiului în cadrul unei investiții finalizate după 43 de luni de implementare.


Municipiul Mediaș a finalizat proiectul „Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public – stații de încărcare autobuze și microbuze”, investiție realizată cu finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 10 – Fondul Local.
Proiectul a avut ca obiectiv dezvoltarea și modernizarea infrastructurii de transport public într-un mod durabil, sigur și prietenos cu mediul, prin introducerea unor mijloace de transport nepoluante și adaptate noilor tehnologii.
În cadrul investiției au fost achiziționate cinci troleibuze cu emisii zero și un autobuz nepoluant, contribuind la creșterea confortului călătorilor, reducerea emisiilor poluante și îmbunătățirea calității serviciilor de transport public din municipiu.
Valoarea totală a proiectului s-a ridicat la 18.532.122 de lei, din care 15.259.000 de lei au reprezentat finanțare eligibilă din PNRR, iar 2.953.250 de lei au constituit TVA aferentă cheltuielilor eligibile. Cheltuielile neeligibile necesare implementării au fost suportate din bugetul local.
Implementarea proiectului s-a desfășurat pe o perioadă de 43 de luni, între decembrie 2022 și iulie 2026, în baza Contractului de finanțare nr. 135190/28.11.2022.
Finalizarea acestui proiect reprezintă un pas important în modernizarea transportului public din Mediaș și în atingerea obiectivelor de mobilitate urbană durabilă. Investițiile în vehicule nepoluante contribuie atât la protejarea mediului, cât și la creșterea calității vieții locuitorilor municipiului, oferind condiții mai bune și mai sigure de transport pentru cetățeni”, au transmis reprezentanții administrației locale.
Prin această investiție, Municipiul Mediaș continuă procesul de dezvoltare a unui sistem de transport public modern, eficient și adaptat standardelor europene privind mobilitatea urbană sustenabilă.
Continuare
    Trimite prin e-mail

duminică, 21 iunie 2026

Publicat la 6/21/2026 08:52:00 p.m. de

Elevii de la Liceul Teoretic „Roth-Oberth” au dus numele Mediașului în elita mondială a roboticii

Echipa de robotică The Resistance a revenit de la European Premier Event 2026, desfășurat la Eindhoven, în Țările de Jos, cu rezultate care confirmă valoarea tinerilor medieșeni și poziționează orașul pe harta performanței internaționale în domeniul STEM. Într-o declarație transmisă după încheierea competiției, elevii au subliniat importanța participării la cel mai puternic eveniment european dedicat programului FIRST Tech Challenge.
În perioada 17–21 iunie 2026, am participat la European Premier Event 2026 din Eindhoven, competiție care a reunit 105 echipe din peste 30 de țări. Suntem prima și singura echipă din județ calificată la o competiție internațională de la înființarea FIRST Tech Challenge în România”, au transmis membrii echipei.


Participarea la competiție a reprezentat o premieră pentru județul Sibiu și un moment istoric pentru comunitatea locală. În fața unor echipe cu experiență din întreaga lume, elevii din Mediaș au demonstrat că pasiunea, pregătirea și munca în echipă pot depăși orice barieră.

Alianța câștigătoare și recorduri impresionante



După etapa calificărilor, performanțele robotului construit de elevii medieșeni au atras atenția celor mai puternice echipe din concurs.
După calificări, am fost aleși de echipa Kryptonite #28078 pentru a forma alianța #1 a diviziei Lovelace, având Starship #30027 ca rezervă. Împreună am obținut locul III în play-off, am stabilit recordul de puncte al turneului și am realizat 3 dintre primele 5 scoruri ale competiției”, au precizat reprezentanții The Resistance.
Rezultatele sunt cu atât mai valoroase cu cât au fost obținute într-o competiție care a reunit unele dintre cele mai performante echipe de robotică din Europa și din lume.

În topul mondial al performanței





Elevii medieșeni au încheiat sezonul competițional cu statistici impresionante la nivel internațional.
Robotul nostru ocupă locul 7 mondial în clasamentul OPR și locul 9 mondial în perioada teleoperată, confirmând performanța și progresul echipei”, au transmis aceștia.
Aceste clasări plasează The Resistance printre cele mai eficiente și competitive echipe de robotică din lume, o realizare remarcabilă pentru un proiect educațional dezvoltat într-un oraș de dimensiunea Mediașului.

Un succes construit împreună

Membrii echipei au ținut să evidențieze că această reușită este rezultatul unui efort colectiv, în care au fost implicați părinți, mentori, profesori, sponsori și întreaga comunitate locală.
Mulțumim părinților, mentorilor, medieșenilor, sponsorilor noștri și primarului Gheorghe Roman pentru sprijinul oferit. Datorită vouă, am reușit să ne transformăm visurile în realitate și sperăm că v-am făcut mândri!”, este mesajul transmis de elevi la finalul competiției.
Echipa face parte din Programul Național de Educație STEM FIRST Tech Challenge, coordonat de Asociația Nație Prin Educație, program care reunește peste 220 de echipe și peste 5.000 de elevi din întreaga țară.

Echipa le mulțumește, în mod special, următorilor sponsori și parteneri: Primăria Municipiului Mediaș, Romgaz, Prepitech, Microcip S.R.L., Ostenweg, Construct Mapcom, DAB FIRE S.R.L., Comtech, Asociația Ardealul Mediaș, D&A Architectural Metalwork S.R.L., Sutech, Cantacuz, Aterm, Feroterra, Kromberg & Schubert, Nisal, Energy Tech Entera, Phoenix Lasers, Cabinet Medical Nicola, Pronigo Technology, Cabinet Medical Diana Pop, Farmacia Apotheka, Medentis, Asociația Sfânta Maria Șeica Mică, Granito Construct, Forester, Romanelec, Hai Tai, Farmacia Caritas, Farmacia Robert, Salon Royal, The Bean Mediaș, Coffee Coop Mediaș, Contrast, Reya Event Club, Kaufland, Ambient, Aria, Rubia, Karma Tattoo Studio, SMD Centru Medical, Dianthus, Bunderbubi Backyard Run, Mediensis Coffee, Raffey Kebab, Raul Diego și Wine Corner.
Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/21/2026 05:43:00 p.m. de

Două premii întâi pentru Clubul Copiilor Mediaș la un concurs național de folclor

Clubul Copiilor Mediaș are noi motive de bucurie, după ce doi dintre elevii săi au fost premiați la Concursul Național de Folclor „Tradiții culinare și datini străbune”, desfășurat la Râmnicu Vâlcea. Tinerele talente medieșene au reușit să impresioneze juriul prin talentul, seriozitatea și pasiunea pentru valorile autentice românești. Astfel, Ioana Creț a obținut Premiul I la secțiunea Muzică Populară, iar Vlad Damian a câștigat Premiul I la secțiunea Acordeon.



Prin prestațiile lor, cei doi elevi au promovat cu succes tradițiile și folclorul românesc, reprezentând cu cinste atât instituția din care fac parte, cât și municipiul Mediaș. Rezultatele obținute sunt rodul muncii susținute, al talentului și al dedicării față de muzica tradițională românească.
 
Suntem extrem de bucuroși și mândri de performanțele obținute de Ioana și Vlad. Aceste premii reprezintă răsplata muncii, a perseverenței și a pasiunii pe care le-au demonstrat de-a lungul timpului. Ei sunt dovada că tradițiile românești continuă să fie apreciate și duse mai departe de noile generații. Le felicităm din suflet și le dorim mult succes în toate competițiile viitoare”, au transmis reprezentanții Clubului Copiilor Mediaș.
 
Conducerea și cadrele didactice ale Clubului Copiilor Mediaș le transmit felicitări pentru această performanță deosebită și le urează mult succes în competițiile viitoare, precum și cât mai multe realizări pe drumul artistic pe care l-au ales.
 
Concursul Național de Folclor „Tradiții culinare și datini străbune” este un proiect educațional și cultural organizat la Râmnicu Vâlcea, având ca scop promovarea și conservarea tradițiilor românești în rândul tinerilor. Evenimentul reunește anual participanți din numeroase județe ale țării și încurajează păstrarea și transmiterea patrimoniului cultural românesc către noile generații.
 Competiția pune accent pe valorificarea tradițiilor populare, a portului popular, a cântecului și dansului românesc, precum și pe promovarea obiceiurilor și datinilor strămoșești. Organizatorii urmăresc să cultive în rândul copiilor și tinerilor respectul pentru identitatea culturală și pentru valorile autentice ale satului românesc.
De-a lungul edițiilor, proiectul a atras participanți din numeroase județe ale României, devenind o manifestare cultural-educativă importantă dedicată promovării folclorului și tradițiilor naționale. Succesul obținut de elevii Clubului Copiilor Mediaș confirmă încă o dată valoarea tinerelor talente locale și importanța susținerii activităților cultural-artistice dedicate păstrării identității naționale.
Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/21/2026 10:04:00 a.m. de

Echipa de robotică The Resistance din Mediaș, performanță de excepție la competiția europeană FIRST Tech Challenge din Olanda

Echipa de robotică The Resistance a Liceului Teoretic „Roth-Oberth” din Mediaș a obținut un rezultat remarcabil la FIRST Tech Challenge European Premier Event 2026, una dintre cele mai importante competiții internaționale de robotică pentru elevi, desfășurată în perioada 17–20 iunie, la Eindhoven, în Olanda.


Reprezentând cu mândrie România, elevii medieșeni au avut un parcurs impresionant în cadrul competiției, demonstrând nivelul ridicat de pregătire, spiritul de echipă și pasiunea pentru tehnologie. Prin muncă susținută și determinare, membrii echipei The Resistance au urcat constant în clasamentul diviziei Lovelace, continuând seria succeselor și în fazele eliminatorii ale concursului.
Performanța lor i-a propulsat până în semifinalele competiției, unde au concurat alături de echipele Kryptonite și Starship, reușind să se claseze în rândul primelor trei alianțe ale întrecerii europene.


„Pasiunea, munca și dorința de a excela au fost ingredientele care i-au condus pe membrii echipei The Resistance pe cele mai înalte trepte ale performanței în robotică. Felicitări întregii echipe, mentorilor și tuturor celor care au contribuit la această reușită de excepție! Suntem mândri de voi și vă dorim mult succes în competițiile viitoare!”, au transmis reprezentanții Liceului Teoretic „Roth-Oberth”.


În perioada 17–21 iunie 2026, am participat la European Premier Event 2026 din Eindhoven, competiție care a reunit 105 echipe din peste 30 de țări. Suntem prima și singura echipă din județ calificată la o competiție internațională de la înființarea FIRST Tech Challenge în România.
După calificări, am fost aleși de echipa Kryptonite #28078 pentru a forma alianța #1 a diviziei Lovelace, având Starship #30027 ca rezervă. Împreună am obținut locul III în play-off, am stabilit recordul de puncte al turneului și am realizat 3 dintre primele 5 scoruri ale competiției. Încheiem sezonul cu rezultate remarcabile: robotul nostru ocupă locul 7 mondial în clasamentul OPR (media punctelor realizate individual) și locul 9 mondial în perioada teleoperată, confirmând performanța și progresul echipei. Facem parte din Programul Național de Educație STEM FIRST Tech Challenge, organizat de Asociația Nație Prin Educație, care reunește peste 220 de echipe și peste 5.000 de elevi la nivel național. Mulțumim părinților, mentorilor, medieșenilor, sponsorilor noștri și primarului Gheorghe Roman pentru sprijinul oferit. Datorită vouă, am reușit să ne transformăm visurile în realitate și sperăm că v-am făcut mândri!
”, au transmis cei de la The Resistance.

Participarea la prestigiosul eveniment internațional este rezultatul unui sezon competițional deosebit pentru echipa din Mediaș. The Resistance a încheiat Campionatul Național de Robotică FIRST Tech Challenge România 2026 pe un onorant loc 15, clasare care i-a adus calificarea la un Premier Event internațional.
Rezultatul obținut este cu atât mai valoros cu cât a fost realizat într-un sezon extrem de competitiv. România este considerată una dintre marile puteri mondiale în domeniul roboticii educaționale, organizatorii competiției subliniind faptul că nouă din zece recorduri mondiale din cadrul FIRST Tech Challenge sunt deținute de echipe românești.

Continuare
    Trimite prin e-mail

vineri, 19 iunie 2026

Publicat la 6/19/2026 10:35:00 p.m. de

Sute de spectatori la primul spectacol FITS din Piața Mare: „Călătorie prin Cosmos” a cucerit publicul

 

Piața Mare a fost plină de spectatori la primul spectacol din cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu  unde producția stradală „Călătorie prin Cosmos” a oferit un adevărat moment artistic. Sute de oameni au urmărit evoluția unei dansatoare suspendate într-o impresionantă „Heliosferă” cu diametrul de șapte metri, elementul central al reprezentației.

(Maria-Antonia OANA)

Sursă foto: Mesagerul de Sibiu

Specific teatrului de stradă, spectacolul a pus accent și pe interacțiunea directă cu publicul. Artiștii pe picioroange și dansatorii de la sol au traversat mulțimea

„Călătorie prin Cosmos” pune accent pe impactul vizual al numerelor aeriene susținute de o dansatoare suspendată într-o „Heliosferă” cu diametrul de 7 metri, dar și pe relația directă cu publicul, specifică teatrului de stradă. Interacțiunea cu spectatorii este amplificată de artiștii pe picioroange și dansatorii de la sol, care deplasează „Heliosfera” prin mijlocul acestora și transformă spațiul într-o experiență vie și participativă.

Universul artistic al spectacolului se construiește poetic, prin îmbinarea dansului cu poezia, muzica și acrobațiile aeriene.

Sursă foto: Mesagerul de Sibiu

Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/19/2026 10:33:00 p.m. de

A doua zi include conferințe cu Cristian Măcelaru și Luk Perceval, spectacolul „Metamorfoză” regizat de Yuri Kordonsky, „O noapte cu Morricone”, „În balans” în Piața Mare

 


Cea de-a 33-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu cuprinde 848 de evenimente pe parcursul a zece zile pline de teatru, dans, muzică, circ, expoziţii şi multe altele. Sunt aşteptaţi peste 5000 de artişti din 83 de ţări.

Foto: FITS 2024 / Dragos Dumitru

Conform tradiției, FITS prezintă în perioada festivalului, care anul acesta are loc între 19 și 28 iunie, FITSRecomandă – o rubrică informativă cu cele mai captivante spectacole ale zilei, astfel încât cei prezenți la Sibiu să poată face cele mai potrivite și inspirate alegeri.  Astfel, 20 iunie, a doua zi a festivalului, aduce în fața publiculuiun spectacol regizat de cunoscutul Luk Perceval, „Sex, bani &foame”, spectacolul „Metamorfoză” regizat de Yuri Kordonsky – nominalizat la 2 categorii UNITER, „O noapte cu Morricone” produs de Fondazione Nazionale della Danza / Aterballetto, „În balans” – spectacol de trapezzburător,concertul Bere GratisînPiața Mare. A douazi de festival înseamnă aproape 20 de țări, care prezintă zeci spectacole captivante, aproape20de spectacole outdoor gratuite, 5 spectacole difuzate online. Cel mai ieftin bilet din prima zi costă numai 30 lei.

Sumarul zilei în cifre:

  • Aproape20de țări prezintă spectacole captivante
  • Aproape20 spectacole outdoor gratuite
  • 5 spectacole difuzate online
  • Cel mai ieftin bilet costă 30 de lei

Recomandările zilei de 20 iunie:

Transilvania | Extravaganza, Expoziție Ștefan Câlția, MănăstireaUrsulinelor, 11:00 (Detalii)

Grădina magică a animalelor din povești, Fundația Abracadabra, Parcul Sub Arini, 11:00(Detalii)

Consultații poetice, Théâtre de la Ville, Teatro Stabile di Catania, TeatrulNațional „Radu Stanca” Sibiu, Piața Huet, 15:00(Detalii)

Sex, bani &foame, The Helena Modrzejewska National Stary Theatre in Krakow, TeatrulNațional „Radu Stanca” Sibiu, 16:00 (Detalii)

O noapte cu Morricone, Centro Coreografico Nazionale / Aterballetto, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala „Faust”, 17:00 (Detalii)

Fado sub mantianeagră, João Farinha, BisericaReformatăCalvină, 17:00 (Detalii)

Revizorul, Transcarpathian Hungarian Drama Theatre & National Theatre of Budapest, Teatrul GONG – Sala parter, 18:00 (Detalii)

Constelații, „Ivan Vazov” National Theatre, Sala Studio TNRS, 19:00 (Detalii)

Othello, Turkish State Theaters – Bursa State Theatre, Filarmonica de Stat Sibiu (Sala Thalia), 19:00 (Detalii)

Metamorfoza, Teatrul Excelsior București, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala „Eugenio Barba”,20:00 (Detalii)

100 de ani de gospel, Uplifted Voices Choir, BisericaReformatăCalvină, 20:00 (Detalii)

Înbalans, La Compagnie Zali, Piața Mare, 21:45 (Detalii)

Bere Gratis – Concert Live, Piața Mare Scenă,22:30 (Detalii)

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, 848 de evenimente și 5000 de artiști din 83 de țări

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), unul dintre cele mai mari și importante festivaluri de teatru din lume, are loc anul acesta la Sibiu în perioada 19 iunie – 28 iunie, tema ediției cu numărul 33 fiind SUFLET. FITS 2026 are 848 evenimente incluse în program și așteaptă peste 5000 de artişti din 83 de țări.

Tema din acest an – SUFLET – subliniazăcămaipresus de tehnologiestăsufletul, fie că e vorba de cel al artistuluisau al spectatorului.

Aplicația FITS include toate evenimentele programate în cadrul ediţiei din acest an şi permite personalizarea programului şi multe alte facilități. Aplicaţia FITS poate fi descărcată gratuit atât în Google Play, pentru Android, cât și în AppStore, pentru iOS.

Informații în timp real legate de FITS sunt disponibile pe conturile de Facebook, Instagram, TikTok, precum și pe Newsletterul FITS: fitsibiu.substack.com.

Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/19/2026 01:35:00 p.m. de

Investiție în viitorul tinerilor din Mediaș: Inaugurare teren de sport la Liceul Teoretic „Axente Sever”

Primăria Municipiului Mediaș a finalizat un nou proiect de infrastructură școlară și sportivă, destinat elevilor: „Amenajare teren de sport Liceul Teoretic Axente Sever”. Această investiție reflectă angajamentul administrației locale de a moderniza unitățile de învățământ din oraș și de a le oferi tinerilor cele mai bune condiții pentru practicarea sportului și adoptarea unui stil de viață sănătos, informează reprezentanții municipalității.


Noul teren de sport este un spațiu modern, multifuncțional, proiectat la standarde actuale de siguranță și performanță. Acesta are o suprafață de 375 mp, realizată din tartan, un material modern care reduce riscul de accidentări și asigură o durabilitate crescută. Spațiul este configurat pentru a găzdui o gamă largă de discipline sportive: minifotbal, baschet, tenis, volei și handbal. Amplasamentul beneficiază de o împrejmuire perimetrală rezistentă, realizată din plasă zincată plastificată, având o înălțime de 4 metri.
Investiția în infrastructura sportivă școlară este o prioritate pentru noi. Ne dorim ca elevii Liceului Teoretic «Axente Sever» să beneficieze de un spațiu modern, sigur și atractiv unde să își poată desfășura orele de educație fizică și activitățile recreative. Finanțarea integrală din bugetul local demonstrează că taxele și impozitele medieșenilor se întorc în mod direct în comunitate, prin proiecte durabile pentru copiii noștri.” a declarat 
Gheorghe Roman, Primarul municipiului Mediaș.




„Prin realizarea acestui proiect, Primăria Municipiului Mediaș continuă strategia de dezvoltare a bazei materiale din școli, oferind comunității școlare un mediu propice performanței educaționale și sportive.”, arată 
reprezentanții municipalității.
Continuare
    Trimite prin e-mail
Publicat la 6/19/2026 01:05:00 p.m. de

Viorel Sterea se desparte de CSM Mediaș după aproape opt ani de performanță și dedicare

Moment încărcat de emoție, joi, 18 iunie, la Sala de Tenis de Masă de pe strada Gravorilor, unde antrenorul Viorel Sterea și-a luat rămas bun de la CSM Mediaș. După aproape opt ani petrecuți la clubul medieșean, tehnicianul va părăsi municipiul pentru a reveni la Constanța, orașul său natal, unde va începe o nouă etapă profesională.


Cu acest prilej, primarul municipiului Mediaș, Gheorghe Roman, i-a înmânat lui Viorel Sterea o diplomă de onoare și o plachetă cu stema orașului, în semn de recunoștință pentru contribuția adusă dezvoltării tenisului de masă local și pentru rezultatele obținute în cadrul Clubului Sportiv Municipal Mediaș.


În cadrul întâlnirii, Viorel Sterea a rememorat anii petrecuți la Mediaș, vorbind despre provocările întâmpinate la preluarea secției de tenis de masă, despre efortul depus împreună cu sportivii și despre performanțele care au făcut ca numele CSM Mediaș să fie cunoscut și apreciat în competițiile naționale și internaționale.
Primarul Gheorghe Roman a subliniat rolul esențial pe care antrenorul l-a avut în consolidarea și dezvoltarea secției, apreciind profesionalismul și implicarea de care a dat dovadă pe parcursul activității sale. Totodată, edilul a transmis că proiectul sportiv va continua și și-a exprimat speranța ca postul rămas vacant să fie ocupat cât mai curând de o persoană capabilă să ducă mai departe munca și performanțele construite în ultimii ani.


La eveniment a participat și directorul CSM Mediaș, Rodica Văcar, care a evidențiat impactul pozitiv al activității lui Viorel Sterea asupra sportului medieșean și asupra generațiilor de tineri sportivi pregătiți în cadrul clubului.
Domnul Viorel Sterea a preluat secția de tenis de masă a CSM Mediaș în anul 2018 și, prin profesionalism, pasiune și multă muncă, a contribuit semnificativ la dezvoltarea acesteia și la obținerea unor rezultate remarcabile pe plan național și internațional. Îi mulțumim pentru devotamentul și implicarea de care a dat dovadă în toți acești ani și îi dorim mult succes în noua etapă a carierei sale. Suntem convinși că activitatea sa va rămâne o parte importantă din istoria sportului medieșean”, a declarat Rodica Văcar.




Plecarea lui Viorel Sterea marchează încheierea unei perioade importante pentru secția de tenis de masă a CSM Mediaș, o perioadă caracterizată prin dezvoltare, rezultate și consolidarea unei culturi a performanței. Chiar dacă un capitol important se încheie, reprezentanții clubului și ai administrației locale privesc cu încredere spre viitor, convinși că proiectul construit în ultimii ani va continua să producă rezultate și să reprezinte cu succes municipiul Mediaș în competițiile de profil.
Continuare
    Trimite prin e-mail