luni, 26 iunie 2023

Publicat la 6/26/2023 11:43:00 a.m. de

Alexandra Hudea și Iulia Mărginean, vicecampioane naționale la U20!

Noi medalii pentru atletismul medieșean. Alexandra Hudea și Iulia Mărginean au terminat pe locul secund la 3000 metri, respectiv 5000 metri, în finalele în aer liber ale Campionatelor Naționale U20.

Municipiul Craiova a găzduit, în perioada 23-24 iunie, etapa finală a Campionatelor Naționale rezervată juniorilor 1 (U20). Competiția a avut loc pe Stadionul de Atletism din Craiova și s-a bucurat de participarea a 243 de atleți, reprezentând 90 de cluburi sportive.
Municipiul Mediaș a fost reprezentat de trei atleți de la CSS Mediaș, Alexandra Hudea, Iulia Mărginean și Ciprian Varga. Aceștia au luat startul în finalele de 3.000 și 5.000 de metri, Iulia Mărginean și Ciprian Varga alergând în ambele finale. Alexandra Hudea s-a clasat pe poziția a doua în finala de 3.000 de metri, pe care i-a alergat în 9 minute, 37 de secunde și 73 de sutimi, iar Iulia Mărginean a încheiat pe locul secund finala de la 5.000 de metri cu timpul de 18 minute, 14 secunde și 28 de sutimi. De asemenea, Iulia Mărginean a terminat finala de 3.000 de metri pe poziția a 4-a cu timpul de 10 minute, 42 de secunde și 41 de sutimi.
La masculin, Ciprian Varga s-a clasat pe locul 6 la 5000 de metri, pe care i-a alergat în 16 minute, 46 de secunde și 5 sutimi, respectiv pe poziția a 10-a la 3.000 de metri, încheind cursa în 9 minute, 52 de secunde și 20 de sutimi.

Îi felicităm pe atleții medieșeni și pe antrenorii lor pentru prestația remarcabilă din Bănie, prestație care s-a dovedit un excelent antrenament pentru Campionatele Balcanice U20 de luna viitoare, respectiv pentru Campionatele Europene din luna august.“, a transmis Liceul Teoretic „Axente Sever“, cel la care învață Alexandra Hudea și Ciprian Varga și unde Iulia Mărginean tocmai a absolvit.