miercuri, 12 iulie 2023

Publicat la 7/12/2023 08:23:00 a.m. de

Florin Roșca, pe podium la Reșița

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc etapa cu numărul 3 a Campionatului Național de viteză în coastă. Cupa Reșița s-a desfășurat pe traseul tradițional din Valea Domanului. Federația Română de Automobilism Sportiv, sprijinită de A.C.S. Auto Blic și A.C.M. Sport Reșița, a pregătit un traseu de 4750 metri, pe care au concurat 51 de piloți. Printre piloți s-a numărat și Florin Roșca de la CSM Mediaș, la volanul unui Volkswagen Polo. Acesta a reușit să termine pe poziția a doua a clasamentului în Grupa 4 și tot pe locul doi la clasa 4A, la doar nouă zecimi de ocupantul primului loc, Cosmin Oprinesc. De asemenea, a ocupat locul 10 la categoria 1 și locul 14 în clasamentul general din 51 piloți.

Ediția 2023 a Cupei Reșița a fost câștigată de Emil Ghinea. Pilotul originar din Mangalia a dominat de la un capăt la celălalt etapa desfășurată în Valea Domanului. Cupa Reșița a fost un eveniment organizat de Federația Română de Automobilism Sportiv, în parteneriat cu asociațiile sportive Auto Blic și ACM Sport Reșița, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local al municipiului Reșița, Consiliului Județean Caraș-Severin și Invest in Reșița.