marți, 19 septembrie 2023

Publicat la 9/19/2023 04:07:00 p.m. de

Ippon Mediaș, 48 de medalii la Cupa României la Karate WUKF

Cu 17 medalii de aur, 17 de argint și 14 de bronz, Ippon Mediaș a terminat pe 3 în clasamentul pe echipe, la Cupa României la Karate WUKF. Întrecerea a avut loc în weekend în Sala „Horia Demian“ din Cluj-Napoca și s-a bucurat de participarea a 870 de sportivi din 54 cluburi. Doar Politehnica Cluj-Napoca și Tiger Karate Arad au cucerit mai multe medalii de aur, 29 și respectiv 19.

Clubul Ippon Mediaș a fost reprezentat de 47 sportivi la Cupa României la Karate WUKF. Bilanțul lor a fost unul foarte bun, reușind să revină acasă cu 48 de medalii. Competiția a reunit la start aproape 900 sportivi, copii, mini-cadeți, cadeți și seniori, care au concurat individual și pe echipe. Cupa României la karate WUKF ediția 2023 s-a desfășurat în perioada 15-17 septembrie la Cluj-Napoca și este, alături de campionatul național, cea mai importantă competiție de gen.