duminică, 21 iulie 2024

Publicat la 7/21/2024 11:38:00 p.m. de

Alexandra Hudea, aproape de medalie, azi, la 800 metri U23. Giangu a terminat pe 7 la 5000 metri

Medieșeaca Alexandra Hudea a fost aproape de încă o medalie, astăzi, pe Stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” din Craiova, în cea de-a doua zi a Campionatelor Naționale de atletism în aer liber U23. După titlul de campioană cucerit ieri la 1500 metri, sportiva de 17 ani de la CSȘ Mediaș a terminat pe locul 4, azi, la 800 metri, în 2:09,64 minute.

(Dan GREAVU)

Proba a fost câștigată de Claudia-Ionela Coștiuc, de la CSM Dorna, în 2:07,78 minute. Locul secund i-a revenit sibiencei Tabita TEUȘAN (locul 3 ieri la 1500 metri), în 2:08,69 minute.

Tot azi, la 5.000 metri, Ileana Vanesa Giangu (născută în 2007, de la CSȘ Mediaș) a făcut o cursă bună, în condițiile în care a fost a doua cea mai tânără din concurs, clasându-se pe 7, cu timpul 19:44,47 minute. S-a impus Mihaela Maria Blaga, de la CSA Mica Romă, în 16:48,91 minute.

Ștefan Costea (17 ani), de la CSȘ Șoimii Sibiu, a fost la mai puțin de o secundă de medalie la 400 metri garduri. Campion național la U18 luna trecută, tânărul atlet sibian a terminat în 58,66 sec, în urma ieșeanului Andrei Tătărușanu (locul 3, timp 57,79 secunde). Proba a fost câștigată de David Ștefan Damian (CSS Triumf  București), în 53,20 sec.