duminică, 28 iulie 2024

Publicat la 7/28/2024 08:13:00 p.m. de

Alexandra HUDEA, bronz în finala U20 la 800 metri!

Pregătită de antrenorul Vasile Ibășfălean, medieșeanca Alexandra Hudea a terminat pe 3 azi, în proba de 800 metri, în 2:11,09 minute, în finala Campionatului Național de atletism în aer liber U20. Campioană națională, ieri, la 5.000 de metri, medieșeanca a încheiat „la fotografie“ în spatele Lenuței Constantin, de la CSM Bistrița (timp 2:10,83). Proba a fost câștigată de Claudia –Ionela Coștiuc, de la CSM Dorna, care a trecut linia de sosire în 2:08,91 minute. Cursa a avut loc din nou pe o căldură copleșitoare, la peste 35 de grade Celsius, pe Stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu”.

Tot în această după-amiază, la 3000 metri feminin, Vanesa Giangu (născută în 2007), de la CSȘ Mediaș, a terminat pe locul 8, ultimul, cu timpul 12:14,23 minute.

În urmă cu o săptămână, Alexandra Hudea din clasa a XII-a Științe Sociale triumfa la Craiova pe stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” la Campionatului Național de seniori și tineret U23, devenind campioană în proba de 1500 de metri. Iată că o săptămână mai târziu, pe același stadion, atleta de aur a Mediașului a obținut aurul și la 5000 de metri. (…)
O altă atletă a Clubului Sportiv Școlar Mediaș, Vanesa Giangu din clasa a X-a Instructor Sportiv, a luat startul în finala de 3000 de metri, pe care i-a alergat în 12 minute, 14 secunde și 23 de sutimi. Cu acest timp Vanesa Giangu s-a clasat pe locul al 8-lea.
O felicităm pe Alexandra Hudea pentru rezultatele deosebite obținute în Oltenia și suntem convinși că sportiva de aur a Mediașului va reprezenta luna viitoare cu succes România pe continentul sud-american.“, a transmis Liceul Teoretic „Axente Sever“ Mediaș, unde învață cele două atlete din Mediaș care au participat în weekend, la Craiova, la Finala Campionatului Național de atletism în aer liber U20.

La 400 metri garduri, Ștefan Costea, de la CSȘ Șoimii Sibiu, a terminat pe 5, în 57,35 secunde.

La aruncarea greutății, George Adrian Anti (născut în 2006), de la CSȘ Șoimii Sibiu, a încheiat pe locul 4, cu o aruncare de 13,84m.