marți, 16 iulie 2024

Publicat la 7/16/2024 02:53:00 p.m. de

Atlete de la CSȘ Mediaș în finala Campionatului Național de atletism U16. VEZI rezultatele

Trei atlete de la CSȘ Mediaș au participat, în weekend, la etapa finală a Campionatului Național de atletism U16, întrecere desfășurată pe o căldură infernală la București, pe Stadionul Iolanda Balas Soter. Mara Ibășfălean și Alexandra Cozan au reușit câte un loc 5, în vreme ce Denisa Alexia Cîmpean a avut cea mai bună clasare un loc 7.

Născută în 2009, Alexandra Cozan a reușit un loc 5 la 400 metri feminin, cu timpul 60,93 secunde, foarte aproape de recordul său personal, stabilit luna trecută, tot la București, pe Stadionul Iolanda Balas Soter. La 200 metri, sportiva de la CSȘ Mediaș a încheiat pe locul 8, cu timpul  26,72 secunde.
Denisa Alexia Cîmpean, născută și ea în 2009, a reușit un loc 7 la 3000 metri, cu timpul 11:54,47 minute, în vreme ce, la 1500 metri, a terminat pe 19, cu timpul 5:43,53 minute
Mara Cătălina Ibășfălean, de asemenea născută în 2009, a reușit un loc 5 la 1500 metri Obstacole, cu timpul 5:56,27 minute.  A mai luat startul la 800 metri, dar a întâmpinat ceva probleme și nu a încheiat cursa.

În cadrul aceluiași concurs, atleții de la CSȘ Șoimii au cucerit 2 medalii. Sibianul Ștefan Dominic Crăciunean (CSȘ Șoimii) și-a trecut în cont titlul național U16 la Înălțime, cu o săritură care a măsurat 1,76m.
Sibianca Shanice-Dzifa Akabah, de la CSS Soimii, a  devenit vicecampioană națională U16 la Triplusalt, cu o săritură care a măsurat 11,33 metri, aproape de recordul personal de luna trecută (11,62 m, când a avut însă un vânt mai puternic din spate).
La 90 de metri garduri masculin, Cristian-Ioan Paștiu, de la CSS Soimii Sibiu s-a clasat pe 10, în 17,07 secunde. Același sportiv sibian a încheiat pe 19 la 300 metri garduri, cu timpul 53,47 sec.
Din păcate, deși a luat și el startul, Ștefan Dominic Crăciunean nu a încheiat proba.