miercuri, 18 septembrie 2024

Publicat la 9/18/2024 07:17:00 a.m. de

Performanță la Cupa României pentru karatiștii de la Clubul Sportiv Ippon Mediaș

Clubul Sportiv Ippon Mediaș a fost reprezentat de 26 sportivi la Cupa României de Karate WUKF. Competiția a avut loc în perioada 14-15 septembrie la Brașov și s-a adresat sportivilor cu vârsta peste 13 ani.

Karatiștii medieșenii au reușit un bilanț excelent de 27 medalii, dintre care 13 de aur, 8 de argint și 6 de bronz. Clubul Sportiv Ippon s-a clasat astfel pe locul 3 din 53 cluburi participante la această competiție. Locuri 1 și medalii de aur au obținut la Cupa României următorii sportivi: Dragoș Diaconescu, Alessia Iakob, Ioana Truță, Maria Iuliana Brăteanu, Diana Maria Dobrin, Paul Muntean, Andreea Dancu, Andrei Toma, Corin Maior, Mihai Toma, Taria Nagy, Simona Chisăliță și Bianca Popescu. Locuri 2 și medalii de argint au obținut Alexandru Mihai Mircea, Eszme Briseis Armenean, Ștefania Coman, Karla Lupu, Ștefania Râșnovean 2 medalii, Diana Maria Dobrin și Cristina Popescu. Locuri 3 și medalii de bronz au fost obținute de sportivii Tudor Chisăliță, Sophia Rebecca Iouras, Raluca Blaga, Sonia Nagy, Taria Nagy și Simona Chisăliță. Karatiștii clasați pe una dintre primele patru poziții vor participa în luna octombrie la Campionatul European de Karate WUKF, care se va desfășura în Polonia. (A.P.)