marți, 22 octombrie 2024

Publicat la 10/22/2024 08:35:00 a.m. de

Cicliști medieșeni pe podium la Cupa României la ciclocros

La sfârșitul săptămânii trecute a fost programată deschiderea sezonului de Ciclocros, cu 6 etape incluse în calendarul Cupelor României de Ciclocros în sezonul 2024. Prima etapă, Velocrosul Castanilor, s-a desfășurat la Florești, în județul Prahova. Clubul Sportiv Municipal Mediaș a fost reprezentat de 7 sportivi, iar 4 dintre aceștia au reușit să urce pe podium. Astfel, Ianis Pîntea a ocupat locul 2 la Categoria B, 11-12 ani, Lorenzo Cătană, tot locul 2 la Categoria Cadeți 15-16 ani, iar Denisa Mărcuș a ocupat locul 1 la Categoria Cadeți, 15-16 ani. Andrei Feșteu s-a clasat pe locul 5 la Categoria C, 9-10 ani, iar David Feșteu tot locul 5, dar la Categoria A, 13-14 ani. De asemenea, Radu Măda a fost aproape de podium și a ocupat locul 4 la Categoria Juniori, 17-18 ani, iar Miruna Măda a ocupat locul 1 la Categoria Elite.

La MTB Făget Ride

Duminică, 20 octombrie, s-a desfășurat concursul de MTB Făget Ride. Organizat de către Clubul Sporturilor Montane Rupicapra, acesta a ajuns la ediția cu numărul 4 și a propus participanților 2 trasee, cel scurt de 22 kilometri și unul lung de 40 kilometri. Printre concurenții prezenți în Cluj-Napoca la sfârșitul săptămânii trecute s-au numărat și cicliștii medieșeni Lorenzo Cătană și Denis Cătană. Lorenzo Cătană a reușit un rezultat foarte bun, reușind să ocupe locul 2 la Open-ul Masculin pe traseul de 22 kilometri. De asemenea, Denis Cătană a ocupat locul 4 la categoria de vârstă U14, tot pe traseul de 22 kilometri.