luni, 21 octombrie 2024

Publicat la 10/21/2024 08:52:00 a.m. de

European fără medalie pentru Andreea Dragoman

Andreea Dragoman a încheiat fără medalie Campionatul European Individual 2024 de la Linz (Austria).

În turneul de simplu a reușit să se califice până în optimi, cu 2 victorii consecutive. Mai întâi, a învins-o pe Audrey Zarif (Franța) 4-3 (5-11, 9-11, 11-6, 11-2, 11-7, 4-11, 11-5), apoi a dispus de Giorgia Piccolin (Italia), scor 4-1 (9-11, 11-6, 12-10, 11-7, 11-5).
Din păcate, în drumul spre sferturi a cedat la franțuzoiaca de origine asiatică Jia Nan Yuan, scor 0-4 (6-11, 8-11, 2-11, 7-11).

La dublu feminin, din postura de favorite numărul 4, Andreea Dragoman și Elizabeta Samara au fost eliminate în optimi, cedând în fața franțuzoiacelor Nina Guo Zheng/Leana Hochart la capătul unui meci spectaculos. „Vicecampioanele europene au revenit fantastic de la 0-2 cu perechea Nina Guo Zheng/Leana Hochart (Franța), cu un moment psihologic în setul al treilea, când au salvat două mingi de meci. Cu un nou suflu și cu strategia potrivită, tricolorele au dus meciul în decisiv, însă finalul a fost dramatic, scor 2-3 (7-11, 9-11, 12-10, 11-6, 11-13)“, a  notat Federația Română de tenis de masă.

Cea mai importantă performanță a delegației României a fost izbutită de Bernadette Szocs, care a  obținut două medalii de argint, la dublu și simplu feminin!