vineri, 14 martie 2025

Publicat la 3/14/2025 08:57:00 a.m. de

Riscă să rămână cu gunoaiele la poartă. Primăria Axente Sever lansează un apel către locuitori

Locuitorii din Axente Sever, dar și din multe alte comune din zona de nord a județului Sibiu, riscă să rămână cu gunoiul în poartă, din cauza datoriilor acumulate la Eco-Sal SA, firma de salubritate care operează în zonă. Situația este similară cu cea din aproape toate localitățile din județ și se datorează rău-platnicilor. Reprezentanții administrației locale Axente Sever fac apel la toți cetățenii să își achite impozitele și taxele către primărie și în special taxa de gunoi și să recicleze selectiv.


Societatea care asigură ridicarea și sortarea gunoiului a transmis la începutul acestei săptămâni o somație de plată, pentru achitarea sumei restante de 90,680,71 lei în termen de 10 zile. De asemenea, pe adresa Primăriei Axente Sever a venit și o înștiințare de executare silită pentru datoriile acumulate la Tracon SRL, societatea care asigură depozitarea deșeurilor.

 
Situația este similară cu cea din aproape toate localitățile din județ. Administrația locală din Axente Sever a anunțat măsuri pentru a nu se ajunge în situația ca gunoaiele să nu mai fie ridicate. Reprezentanții primăriei încep verificări privind numărul de persoane declarate la taxa de gunoi per imobil. De asemenea, propun majorarea taxei.

 
Dragi cetățeni ai comunei Axente Sever!
Deoarece începând de anul trecut, din luna Aprilie, s-a modificat procedura de facturare pentru serviciile de ridicare de gunoi la nivelul județului, dorim să vă aducem la cunoștință o problemă cu care ne confruntăm noi, și toate comunele din județ, și care pe viitor ar putea degenera în faptul de a nu se mai ridica gunoiul de pe raza comunei noastre.
Săptămâna aceasta am primit o somație de neplată pentru facturile restante de ridicare și sortare gunoi de la Eco Sal Mediaș și executare silită pentru facturile neachitate către SC Tracon SRL – pentru depozitare deșeuri.
Drept urmare, suntem nevoiți să începem o verificare privind numărul de persoane declarate la taxa de gunoi per imobil și să propunem majorarea taxei.
Facem apel la toți cetățenii să își achite impozitele și taxele către primărie și în special taxa de gunoi și să recicleze selectiv. Specificăm că sumele care se încasează reprezentând „taxa gunoi“ se duc către furnizorii acestui serviciu enumerați mai sus, nu rămân ca venituri ale bugetului local, primăria fiind intermediar între populația comunei și acești furnizori.
Vă mulțumim pentru înțelegere!“, este mesajul transmis de Primăria Comunei Axente Sever, într-o informare semnată de viceprimarul Gheorghe Petrișor.
    Trimite prin e-mail